After order for 3 days

Ultra-fast Wi-Fi 6 mesh system
Equipped with Wi-Fi 6 technology, the Deco whole-home Wi-Fi mesh system is designed to provide significant improvements in coverage, speed, and overall capacity. Get the latest Wi-Fi mesh system and enjoy the benefits of a future-ready network that provides higher transfer speeds and connects more devices.

Whole-home coverage: Wi-Fi dead zone killer
With cleaner and stronger signal enhanced by BSS Color feature and Beamforming technology, the Deco X50 unit extends Wi-Fi coverage throughout the entire home and increases its performance. Wireless connections and optional ethernet backhaul work together to interconnect Deco units, making your network faster and ensuring uninterrupted connection for all devices.
Designed for multiple devices
Deco products aim to significantly increase capacity and efficiency in high-traffic environments. Regardless of how many screens or devices are on at once, everyone can enjoy a more efficient network that loads faster without reducing performance. Connects up to 150 devices.

AI-driven Mesh system
Constantly learning, continuously optimizing
The Deco X50 unit is equipped with an AI-driven mesh system to provide uninterrupted smart Wi-Fi connectivity. It automatically analyzes your network environment, client quality, and user behavior. Sophisticated algorithms evaluate various factors so that the Deco X50 unit provides an ideal Wi-Fi mesh network.

Seamless switching between connected devices on a Wi-Fi network with a single name
The TP-Link Mesh system works by having Deco units together create one unified network. Your phone or tablet automatically connects to the fastest Deco unit as you move around the house, so you can rely on truly stable and uninterrupted Wi-Fi usage.

TP-Link HomeShield – Trust the experts with securing your home
Customize your home network with a range of advanced security features integrated into the TP-Link HomeShield system. HomeShield technology offers tools for complete network management, allowing you to identify network security weaknesses, limit the time your children spend online, or block websites.

Quick setup with the Deco app
Unbox the Deco unit, install the app, and then simply follow the on-screen instructions. The Deco unit takes care of the rest, activating and getting the network up and running within just a few minutes.
Simple Wi-Fi operation
Deco makes managing your Wi-Fi network easy, whether you're sitting on the couch, at work, or anywhere else. With the Deco app, you can manage your Wi-Fi network at home or anywhere else, including monitoring all connected devices, prioritizing your own devices, creating a guest network, and other settings.

Functionality and design
Clean white design, simple yet expressive, evokes a winter mood or a bright sunny day. The Deco X50 unit in subtle design fits perfectly among other home decorations.
Compatibility
Deco X50 is compatible with every Deco model and can create a mesh network together. You can expand Wi-Fi mesh network coverage anytime by adding more Deco units. When paired with Alexa, you can control the Deco X50 unit using simple voice commands.

| Wi-Fi speeds |
AX3000: 5 GHz: 2402 Mbps (802.11ax, HE160) 2.4 GHz: 574 Mbps (802.11ax) |
|---|---|
| Wi-Fi coverage |
4–6+ room homes (3pack): TP-Link Mesh technology AI-Driven Mesh 2× antennas (internal) Beamforming |
| Ethernet ports |
3× Gigabit ports *Per each Deco unit Supports automatic WAN/LAN detection |
| Network security |
HomeShield Security: Real-time IoT protection Malicious site blocking Intrusion prevention system DDoS attack prevention Home network scanner |
| Wi-Fi encryption |
WPA-Personal WPA2-Personal WPA3-Personal |
| Dimensions | 110 × 110 × 114 mm |
| Operating environment |
Temperature: 0 to 40 °C Humidity: 10-90% (non-condensing) |
| Certifications | CE, FCC, RoHS, RCM |
| Brand | |
| Type specification : | Access point |
| Manufacturer : | TP-LINK |
| Technical specification | |
| Outdoor use : | no |
| Indoor use : | yes |
| Max. operating temperature (°C) : | 40 |
| Min. operating temperature (°C) : | 0 |
| Operating temperature min./max. (°C) : | 0/+40 |
| Data Rate (Mbps) : | 2402 (5GHz), 574 (2,4GHz) |
| Pack : | 3-pack |
| Display | |
| Display : | no |
| Communication | |
| Wi-Fi Standard : | 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Network interfaces | |
| Wi-Fi frequency : | 2400 MHz/5000 MHz |
| Gigabit LAN : | yes |
| LAN : | yes |
| Operation mode : | AP, Router |
| Port Speed : | 1 Gb/s |
| Encryption : | WPA-Personal, WPA2-Personal, WPA3-Personal |
| Wi-Fi : | yes |
| Inputs and outputs | |
| RJ-45 : | 3 |
| Card reader | |
| MicroSD card support : | no |
| Power supply | |
| PoE support : | no |
| Physical properties | |
| Color : | white |
| Depth (mm) : | 110 |
| Dimensions : | 114 × 110 × 110 mm |
| Width (mm) : | 110 |
| Height (mm) : | 114 |
| Additional equipment and features | |
| Certification mark : | CE, FCC, RoHS, RCM |
| Warranty | |
| Warranty period EU (months) : | 36 |
| Warranty period CRN (months) : | 36 |
Kód: NAATPP0004
Kód: NAAUBT1131
Kód: NETH0018
Kód: NETMSI0005
Kód: NAAZYX1070
Nezbytné soubory cookie pro základní funkce tohoto webu, jako je navigace na stránce a přístup do zabezpečených oblastí webu. Web nemůže bez těchto cookies správně fungovat.
Tyto soubory cookie umožňují webové stránce zapamatovat si vaše preference. Umožňují například zobrazit poslední navštívené produkty či stránky, nastavený jazyk či měnu stránky.
Statistické cookies nám pomáhají porozumět tomu, jak se vám se stránkami pracuje, abychom je mohli nadále vylepšovat. Shromažďování těchto dat je anonymní.
Záměrem marketingových cookies je zobrazovat reklamy, které jsou pro jednotlivého uživatele relevantní. Používají se ke sledování návštěvníků napříč webovými stránkami.
Souhlas se zasíláním uživatelských dat souvisejících s reklamou společnosti Google.
Jako cookie se označuje malé množství dat, která server pošle vašemu prohlížeči, který si je uloží. Při každé další návštěvě téhož serveru jsou pak tato data serverem přečtena. Běžně slouží k rozlišování uživatele, aby si web zapamatoval nastavení předvoleb apod. Zjednodušují tak používání webů.
Cookies se ukládají na straně klienta (uživatele) jako krátké textové soubory.
Cookies neznamenají žádné nebezpečí pro počítač jako takový. Přesto mají cookies význam pro ochranu soukromí. Navštívený web si totiž může ukládat do cookies jakékoliv informace, které o návštěvníkovi zjistí, a může tak postupně zjišťovat zájmy konkrétního návštěvníka. V žádném případě však nelze cookies použít pro zjištění totožnosti návštěvníků.
Informací z cookies se dá posléze využívat pro cílenou reklamu, statistické vyhodnocování chování návštěvníků apod. Tyto informace však lze získávat i bez cookies, proto toto jejich využití nemůže být považováno za zvlášť nebezpečné.
Volně čerpáno z Wikipedie.
Slouží pro funkčnost webu. Může jít například o vaše nastavení jazyka webu, řazení produktů, umožňují zobrazit vám naposledy prohlížené produkty, udržují informací o přihlášení apod.
Tento web používá i služby, které buďto vám zjednodušují práci s webem, nebo nám poskytují anonymní statistická data. Tyto cookies jsou řízeny třetími stranami a my nemáme přístup ke čtení nebo zápisu těchto dat.
Jde zejména o systémy pro doručování reklamy nebo analýzy návštěvnosti.
Našimi partnery jsou:
Google Analytics – podrobnosti o tomto nástoji najdete zde
Google – bližší informace o pravidlech společnosti najdete zde
Sklik – bližší informace o pravidlech systému najdete zde
Facebook – bližší informace o pravidlech systému najdete zde
Z používání určitých cookies se můžete odhlásit na výše uvedených stránkách nebo na adrese http://www.youronlinechoices.com/cz/vase-volby
Odpovědnost za firemní data - Jak Google zpracovává osobní údaje.
Většina prohlížečů cookies automaticky akceptuje, pokud není prohlížeč nastaven jinak. Používáním našeho webu souhlasíte s ukládáním souborů cookies.
Použití cookies můžete omezit nebo zablokovat v nastavení svého webového prohlížeče.
Informace o nastavení konkrétního prohlížeče naleznete na těchto uvedených adresách:
Na tomto webu stejně jako všechny weby používáme soubory cookies. Pomáhají nám ke správné funkci webu ale i k zlepšování našeho webu pomocí měření návštěvnosti.
Zákon po nás chce vyžádat si k tomu váš souhlas. Ten můžete kdykoliv změnit nebo odvolat na stránce Nastavení