After order for moths
Universal power adapter with 90 W output for powering electronic devices.
This AC-DC power adapter converts alternating current from the mains to direct current DC 18 V with a current capacity of 5 A. The device is suitable for powering network devices, security cameras, routers and other electronic devices requiring stabilized 18 V voltage.
The adapter features universal input voltage of 100–240 V AC, allowing its use in different countries without the need for switching. All units undergo 100% load testing at full power, ensuring reliability and long service life.
Protection Functions
The adapter is equipped with multi-level protection including short circuit detection, overload protection, overvoltage protection and thermal protection against overheating (over temperature). These functions ensure safe operation of both the adapter and the connected device.
Quality and Reliability
The built-in EMI filter minimizes electromagnetic interference and ensures low output voltage ripple for stable power supply to sensitive electronic components. Passive air cooling eliminates noise and increases reliability due to the absence of moving parts.
BASIC SPECIFICATIONS
Input voltage: 100–240 V AC, 50–60 Hz
Input current: 0.78 A at 115 V, 0.39 A at 230 V
Inrush current: cold start 20 A/120 V AC, 40 A/230 V AC
Leakage current: <1 mA/240 V AC
Output voltage: 18 V DC ±10 %
Output current: 0–5 A
Output power: 90 W
Output voltage ripple: 120 mVp-p
Efficiency: 85 %
Adjustable output voltage range: ±0.5 %
Cooling: air (passive)
Operating temperature: -10 to +50 °C
Dimensions: 136 × 63 × 35 mm
Weight: 298 g
| Brand | |
| Type specification : | Industrial Power Supply |
| Manufacturer : | XTENDLAN |
| Technical specification | |
| Max. operating temperature (°C) : | 50 |
| Min. operating temperature (°C) : | -10 |
| Placement : | adapter (plastic-encased) |
| Inputs and outputs | |
| Connector : | Jack 5.5 × 2.1 mm |
| Number of outputs : | 1 |
| Power supply | |
| Total output current (A) : | 5 |
| Frequency (Hz) : | 50-60 |
| Max. power supply wattage (W) : | 90 |
| Max. output current (A) : | 5 |
| Output voltage (V) : | 18 |
| Output voltage regulation : | no |
| Input Voltage (V) : | 100 - 240 (AC) |
| Output voltage : | 18V DC |
| Output voltage (V) : | 18 |
| Output power (W) : | 90 |
| Battery | |
| Battery-Powered : | no |
| Usage and purpose | |
| Type of accessories : | power supply |
| Charger Type : | mains-powered |
| Physical properties | |
| Color : | black |
| Weight (g) : | 298 |
| Weight (kg) : | 0.298 |
| Dimensions : | 136 × 63 × 35 mm |
| Warranty | |
| Warranty period EU (months) : | 26 |
| Warranty period CRN (months) : | 26 |
Code: NETXTE1373
Necessary cookies enabling basic functions of this website, such as page navigation and access to secure areas of the site. The website cannot function properly without these cookies.
These cookies enable the website to remember your preferences. For example, they allow you to see the last products or pages you visited, the language you have set or the currency of the site.
Statistics cookies help us understand how you interact with the website so that we can continue to improve it. The collection of this data is anonymous.
The intention of marketing cookies is to display ads that are relevant to the individual user. They are used to track visitors across websites.
Souhlas se zasíláním uživatelských dat souvisejících s reklamou společnosti Google.
A cookie is a small piece of data that a server sends to a user's browser, which stores it. Each time you visit the same server again, this data is read by the server. They are commonly used to distinguish the user, to help the website remember preference settings, etc. Therefore, they simplify the use of websites.
Cookies are stored on the client (user) side as short text files.
Cookies themselves cannot harm your computer. Nevertheless, cookies are important for privacy protection. This is because the website visited can store any information it learns about the visitor in the cookie and can thus gradually discovers specific user's interests. However, in no case can cookies be used to identify visitors.
The information from cookies can then be used for targeted advertising, statistical evaluation of visitor behaviour, etc. However, this information can also be obtained without cookies, so this use of cookies cannot be considered particularly dangerous.
Loosely taken from Wikipedie.
They are used for the functionality of the website. These may include your website language setting, product ordering, allow you to view your last viewed products, maintain login information, etc.
This website also uses services that either make it easier for you to use the website, or provide us with anonymous statistical data. These cookies are controlled by third parties and we do not have access to read or write this data.
These are mainly systems for advertising delivery or traffic analysis.
Our partners are:
Google Analytics – for more information about this tool click here
Google – for more information about the company's rules click here
Sklik – for more information about the rules of the system click here
Facebook – for more information about the rules of the system here
You can opt out of the use of certain cookies on the above pages or at http://www.youronlinechoices.com/cz/vase-volby
Responsibility for company data - How Google processes personal data.
Most browsers automatically accept cookies unless the browser is set otherwise. By using our website, you consent to the storage of cookies.
You can also restrict or block the use of cookies in your web browser settings.
For information on your specific browser settings, please visit:
Like all websites, we use cookies on this website. They help us to make the site work properly but also to improve our site by measuring traffic.
The law requires us to ask for your consent to do this. You can change or revoke your consent at any time on the Settings page.